Докторите предупредуваат: Танга гаќичките предизвикуваат здравствени проблеми

Иако некои жени веќе не ги претпочитаат танга гаќичките кога е во прашање долната облека, докторите и понатаму апелираат дека овие гаќички се штетни по здравјето.

Докторите велат дека никогаш не би требало да ги носите за време на спортување.

Ваквите гаќички не се растегливи и затоа никако не се добри за тренинзи. Покрај тоа веројатно се направени од синтетика па ќе собираат влага што пак допринесува за развој на габички.Затоа за тренинг одберете бели памучни гаќички и перете ги на 90 степени.

„Носењето танга гаќички за време на вежбањето може да предизвика уринарни инфекции, пред се ширење на бактеријата ешерихија коли“, истакнува докторот Никол Вилијамс од гинеколошкиот институт во Чикаго.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background