Се’ за храна: Лековит чај од ким како ефикасен лек против настинка и кашлица

Искористете го целиот лековит потенцијал на овој популарен зачин! Освен широката припрема во кулинарството, кимот заслужено има место и во многу природни лекови. Во овој случај, со многу едноставна постапка може да направите лековит чај од ким и лесно да се „спасите“ од тегобите кои ги носи променливото време без да посетувате аптека!

Кимот може да се користи превентивно против настинка, а истовремено смирува и кашлица. Има антибактериско дејство,а покрај тоа содржи и етерично масло, танини и слуз. Токму поради неговите карактеристики, тој е одличен помошник против вируси.

Како да го подготвите лековитиот чај од ким?

Состојки:

  • 1 лажица ким
  • 250 мл вода
  • 1 лажица цветен мед.

Подготовка и начин на употреба:

  1. Лажицата ким прелијте ја со водата и варете на тивок оган околу 5 минути.
  2. Тргнете го садот од оган и поклопете го, па оставете го да стои околу 10 минути.
  3. Во топлиот чај додајте го медот, промешајте и испијте го. Ваков чај може да пиете 1-2 пати дневно додека имате подобрување.

Ви препорачуваме да прочитате: 9 намирници кои треба да ги јадете при грип и настинка.

Превземено од: sezahrana.mk


Во етер
Наслов
Изведувач

Background