Се’ за храна: 10 сочни намирници кои треба да ги јадете ако не обожавате да пиете вода

Намирниците кои содржат висок процент на вода се одлично решение за летните денови кога е многу важно организмот да остане хидратизиран. Овие сочни намирници се од голема помош, а посебно за луѓето кои не сакаат да пијат вода.

Така на пример, освен со вода, намирниците како спанаќот и зелените пиперки изобилуваат и со витамини и минерали. Лубеницата, дињите и ананасот се само некои од вкусните намирници кои содржат висок удел на вода во својот состав. Еве подетално.

Краставици – 96% вода

Тие се солиден извор на витамин Ц и А. Содржат повеќе од 90% вода во својот состав, нискокалорични се и вкусен додаток во секоја салата.

Зелена салата – 96% вода

Сите зеленчуци од оваа група се одлична комбинација на малку калории и многу вода. Поточно, зелената салата како марулките, салатките, 96% вода и се одличен извор на растителни влакна.

Домати – 95% вода

Ова е намирница која е многу солиден извор на витамин Ц и има многу малку калории. Доматите содржат 95% вода и за летните денови се незаменлива намирница.

Лубеници – 92% вода

Омиленото летно овошје на многумина е лубеницата. Тоа и не е чудно, со оглед на вкусот и слаткоста на ова овошје. Сочната лубеница содржи 92% вода.

Спанаќ – 92% вода

Богатиот состав со вода, магнезиум, калиум и Б витамини го прават спанаќот одличен за зголемување на енергијата во организмот.

Зелени пиперки – 92% вода

На оваа листа се наоѓаат и тие. Исто така, голема содржина на вода, богатство од витамини и минерали, а посебно витаминот Ц, тиамин, витамин Б6, бета каротен и фолна киселина.

Јагоди – 90% вода

Слаткото овошје кое е омилено на многумина е погодно за летото. Освен што се богати со антиоксиданси и витамин Ц, јагодите содржат повеќе од 90% вода во својот состав.

Дињи – 90% вода

На оваа листа се наоѓа и дињата, поради високата содржина на вода,а и богатството со калиум во себе, кој е неопходен за добра хидратација на организмот.

Портокали – 87% вода

На портокалите ретко може да им се одолее во било која сезона. Тие се еден од најдобрите извори на витамин Ц. Одлична замена за нив може да биде и грејпфрутот, па не ги занемарувајте.

Ананас – 87% вода

Исто како и портокалот, содржи 87% вода и е одличен извор на витамин Ц.

Ви препорачуваме да прочитате: 9 најдобри намирници за летните денови.

Превземено од: sezahrana.mk


Во етер
Наслов
Изведувач

Background