Се’ за храна: 8 намирници кои помагаaт за регулирање на крвниот притисок

Кога ќе спомнеме регулирање на крвниот притисок, најголем број од нас помислуваат на висок крвен притисок. Можеби со право, затоа што знаеме дека е многу честа појава. Но, има и такви луѓе кои се соочуваат со проблем како што е низок крвен притисок, па ајде да видиме што може да се направи и во едниот и во другиот случај.

Има неколку намирници кои влијаат повеќе од другите и можат за пократко време да придонесат во промена на притисокот, а еве за кои станува збор.

Засладени напитоци

Газираните и останатите напитоци со шеќер го подигнуваат крвниот притисок. Така, ако почувствувате малаксаност поради оваа причина, може да посегнете по чаша газиран сок, како една опција за регулирање на крвниот притисок и негово враќање во нормала.

Бобинкасто овошје

Антиоксидансите од бобинкастото овошје (посебно боровинките, малините, јагодите и црните рибизли), ја намалуваат можноста од развој на хипертензија. Научниците откриле дека консумацијата на една порција боровинки неделно, го намалува ризикот од покачување на крвниот притисок за 10%.

Сок од портокал

Благодарение на хесперидинот во неговиот состав, кој е од групата на полифеноли, ако секојдневно консумираме сок од портокал, можноста да го снижиме крвниот притисок е голема.

Лук

Во народот постои традиција, но и науката потврдува дека лукот помага за намалување на крвниот притисок. Благодарение на неговиот состав, тој влијае поволно на крвните садови и го намалува таложењето на масти во нив, со што ја подобрува циркулацијата и го регулира, односно намалува крвниот притисок.

Интегрални житарици

Рафинираните житарки го подигнуваат крвниот притисок. Додека, интегралните житарици кои се богати со растителни влакна и витамини многу повеќе од рафинираните, придонесуваат за снижување на крвниот притисок.

Протеини од соино млеко и млечни производи

Протеините од овие производи го снижуваат крвниот притисок, а кога веќе користите млечни производи добро е тоа да се со низок процент на млечна маст.

Темно чоколадо

Чоколадото треба да се наоѓа на вашето мени повремено, а посебно ако е темно и со висок процент на какао, на пример со повеќе од 50% или уште подобро 75% какао. Што повеќе какао има во составот, тоа е поквалитетно црното чоколадо, има помалку шеќер, масти и калории,а повеќе корисни антиоксиданси.

Маслиново масло

Дури и умерено консумирање на маслиново масло, околу 25 мл дневно (околу 2 лажици), успешно го снижува крвниот притисок.

Ви препорачуваме да прочитате: Топ 5 листа за здрав крвен притисок.

Превземено од: sezahrana.mk


Во етер
Наслов
Изведувач

Background