вести

Францускиот предлог и местото на македонскиот јазик бил тема на Советот за македонски јазик. Ова тело се состана и издаде едногласно соопштение дека е испочитуван македонскиот јазик во овој договор, во оваа фаза, а со тоа, култура и македонскиот идентитет. Ова е  мислењето на Советот, што во емисијата Стадион  на Канал 77 го изнесе неговиот […]

Министерот за правда, Бојан Маричиќ вели дека треба да се испитаат сите реалции на еден судија и на еден обвинител и дека треба да се види и улогата на администрацијата и на стручните служби, коментирајќи го случајот кој го обелодени обвинителската Вилма Русковска во кој во фиоката на курир кој починал биле откриени 1500 платни […]

Натали Петровска од коалицијата Сите за правично судење, вели дека прочистувањето на судиите и обвинитњлитњ трееба да се врати наназад изминатите шест седум години и да ги преиспита и да ги разреши сите примери на партиски избори и незаслужено напредување  на неквалитетни и неискуснио кадри во повисоките судови. „ Јас сум збунета кога слушам информации […]

Адвокатот Панче Тошковски од ВМРО-ДПМНЕ при  гостувањето во денешното издание на емисијата ,,Стадион“ на Канал 77, изјави дека не верува во реформите кои што ги спроведува оваа власт, чие владение го оквалификува како елементарна непогода. ,,По кои критериуми ќе се прават реформите во судството, филтирањето, кој ќе го врши тоа филтрирање, никој нема доверба во […]

Не само кај судиите и обвинителите, „ проветрување“ треба да има и во администрацијата во судството и ибвинителството, смета, обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска Во денешното гостување во емисијата Стадион на Канал 77,  таа потенцираше дека се залага за прочистување на судството, но во целата таа постапка битно е  да се откријат  […]

Дваесет и осум свеќи ќе изгаснат денеска на роденденската торта на Радио мрежа Канал 77. Првото приватно национално радио во земјава и овој роденден го слави ширејќи ја магијата во етерот преку своите 35 фреквенции. Приказната на единствениот национален медиум чие седиште е во Штип почна да ја пишува еден ентузијастички социолог кој во 1991 […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background