Домашен шампон против опаѓање на косата

Ова е рецепт за шампон кој спречува опаѓање на коса, поттикнува брз раст, го враќа сјајот на косата, волуменот и еластичноста. Проверен рецепт кој делува 100%

Косата е симбол на женственост и убавина, но за жал, поради често третирање на косата со хемиски средства (боење, ондулација), топлина (сушење, фенирање, израмнување), врзување и неадекватна нега, косата се крши, станува сува, ретка или оштетена.

Сите наведени фактори, со секојдневен стрес и промени во организмот предизвикуваат забрзано опаѓање на косата.

За да се ублажи губитокот на коса и да се придонесе за нејзина убавина, се препорачува овој шампон, кој се приготвува едноставно.

После неколку перења на косата ќе забележите дека помалку ќе опаѓа, ќе биде посилна и посјајна а само после еден-два месеци редовна употреба ќе забележите нови влакна и поголем волумен.

Потребни состојки:

-Шампон од коприва (обичен, литарски)

-Пантенол 100 мл (воден раствор)

-Капки од коприва 30 мл (едно шишенце)

-АД капки, 30 мл воден раствор (едно шишенце)

-Рицинус масло 50 мл

-2 ампули витамин Б

*сите состојки се купуваат во аптека.

Постапка:

Во 750 мл шампон од коприва измешајте цело шишенце пантенол 100 мл, цело шишенце капки од коприва 30 мл, цело шишенце АД капки и рицинусово масло.

Промешајте.

 

Извор: www.nmd.mk


Во етер
Наслов
Изведувач

Background