Нахранете ја кожата со кафе

Маската и пилингот од мелено кафе може многу брзо да ја освежи и затегне вашата кожа, но и да ја поттикне циркулацијата. Кафето има изобилство на антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо излачување на токсините и водата од телото, па затоа препаратите  на база на кофеин често се користат во третмани кои се борат против целулитот. Домашниот пилинг од кафе посебно може да ве освежи овие денови.

За наједноставниот пилинг доволно ви е да имате талог од кафе и малку вода. Талогот малку изматете го, а потоа пет до десет минути тријте ја кожата на лицето. По масажата, исперете го лицето со млака вода.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background