Природно белење на забите

Белењето на забите е скапа процедура која не секој може да си ја дозволи. Не е и потребно, бидејќи има доволно природни производи, кои имаат својство прекрасно да ги белеат на забите, да ги избришат дамките и плочите и да ја направат насмевката заслепувачка.

Кокосово масло
Кокосовото масло има антибактериски и антимикробни својства. Тоа ги неутрализира бактериите во усната шуплина, а истовремено со тоа го отстранува постерот и наслојките на забната глеѓ.

Јагоди
Јагодите се корисен плод кој може речиси целосно да ја замени пастата за заби. Од нив можете да си правите овошна паста со која ќе ги триете забите наутро и навечер. Тие содржат јаболкова киселина која ги избелува забите, го зголемува природниот сјај и го заздравува емајлот.

Етерично масло од портокал
Додавајте масло од портокал кон пастата за белење на забите и таа ќе создаде чуда со забите. Лимонската киселина во ова масло  го забрзува белеењето и ја зголемува ефикасноста на пастите за заби.

Кората од лимон
Корите од лимон содржат лимонска киселина, која, како што рековме, прави пилинг на забната глеѓ, ги отстранува сите бои и облоги.

Куркума во прав
Куркумата има својство да ги избелува забите. Растворена форма на паста со малку вода таа прави чуда со забите само за 2-3 минути. Куркумата има антиинфламаторни својства кои ги неутрализираат бактериите во усната шуплина.

Ментол листови
Нането го освежува здивот, освен што ги избелува забите. Свежите нејзини листови имаат антибактериски својства кои ги зајакнуваат непцата.

Банана
Во банановата кора исто така се содржи јаболкова киселина. Тријте ги забите со кора од банана наутро и навечер за околу 2 минути. Ова ќе помогне за белење на емајлот во рок од неколку недели.

Јаболков оцет
Растворете 1 дел оцет во 2 дела вода. Правете гаргара и жабуркање со овој раствор еднаш неделно за околу 3-4 минути. Испирањето со оцет не се прави секој ден, бидејќи тој содржи моќни киселини кои носат ризици за емајлот на забите при секојдневна употреба.

Сода бикарбона и лимон
Исцедете сок од 1 лимон и измешајте го со малку сода бикарбона, па да се добие паста. Тријте ги забите со оваа паста и исплакнете добро тогаш.


Во етер
Наслов
Изведувач

Background